| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | $24M | $21M | 1.8% | 16.8% |
| Op. Income | $7M | $8M | $8M | -8.5% | -14.2% |
| Gross Margin | 69.2% | 71.8% | 87.2% | -2.6pp | -17.9pp |
| Net Margin | 23.1% | 25.9% | 31.5% | -2.8pp | -8.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.70 | $0.77 | $0.80 | -9.1% | -12.5% |
| Free Cash Flow | $4M | $5M | $6M | -21.0% | -35.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $159.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $652.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $159.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $652.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $652.0K |
| Stock-Based Compensation | $106.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$245.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$498.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$22M |
| Sales/Maturities of Investments | $56M |
| Other Investing Activities | -$22M |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $12M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $192M |
| Short-Term Investments | $62M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $260M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $1.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $32M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $207M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$745.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $239M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $239M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$170M |