| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $112M | $45M | $19M | 149.8% | 491.8% |
| Op. Income | -$3M | -$10M | -$31M | 67.7% | 89.3% |
| Gross Margin | 96.9% | 93.2% | 83.5% | 3.7pp | 13.4pp |
| Net Margin | -3.4% | -17.6% | -125.0% | 14.2pp | 121.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.11 | $-0.34 | 51.3% | 84.1% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$18M | $23M | 46.1% | -140.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $112M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $83M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $95M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $115M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $170.7K |
| Other Income/Expenses | -$491.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $7.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $45.6K |
| Other Non-Cash Items | $189.4K |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$858.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $14.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9.4K |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $682.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $269M |
| Short-Term Investments | $13M |
| Net Receivables | $86M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $391M |
| PP&E (Net) | $94M |
| Goodwill | $399M |
| Intangible Assets | $236M |
| Long-Term Investments | $416.0K |
| Tax Assets | $1.4K |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $734M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $78M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $58M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $127M |
| TOTAL LIABILITIES | $204M |
| Common Stock | $246M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$621M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1.3B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $920M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $920M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $67M |
| Net Debt | -$201M |