| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $423M | — | $291M | — | 45.2% |
| Op. Income | $12M | — | -$295M | — | 104.0% |
| Gross Margin | 96.8% | — | 95.9% | — | 0.9pp |
| Net Margin | 3.0% | — | -98.6% | — | 101.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | — | $-4.03 | — | 104.3% |
| Free Cash Flow | $34M | — | $3M | — | 1112.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $423M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $409M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $291M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $336M |
| Other Expenses | $61M |
| Operating Expenses | $397M |
| Cost & Expenses | $411M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $203.4K |
| Interest Expense | $454.8K |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $423M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $409M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $291M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $336M |
| Other Expenses | $61M |
| Operating Expenses | $397M |
| Cost & Expenses | $411M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $203.4K |
| Interest Expense | $454.8K |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | $133.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | $54M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $300M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $265.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $363M |
| PP&E (Net) | $75M |
| Goodwill | $335M |
| Intangible Assets | $199M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $30.4K |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $613M |
| TOTAL ASSETS | $976M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $58M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $115M |
| TOTAL LIABILITIES | $165M |
| Common Stock | $191M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$500M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $977M |
| Other Equity | $143M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $811M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $811M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $976M |
| Total Debt | $56M |
| Net Debt | -$244M |