| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $337M | $327M | $296M | 3.0% | 14.0% |
| Op. Income | $348.0K | $2M | $408.0K | -80.1% | -14.7% |
| Gross Margin | 15.7% | 15.1% | 13.5% | 0.6pp | 2.1pp |
| Net Margin | 0.5% | 0.4% | -0.7% | 0.1pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.03 | $-0.05 | 17.4% | 175.5% |
| Free Cash Flow | $22M | $13M | $14M | 63.2% | 61.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $337M |
| Cost of Revenue | $284M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $337M |
| OPERATING INCOME | $348.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $38.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $337M |
| Cost of Revenue | $284M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $337M |
| OPERATING INCOME | $348.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $38.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$26M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | $547.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | -$337.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $160M |
| Short-Term Investments | $147M |
| Net Receivables | $274M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $597M |
| PP&E (Net) | $102M |
| Goodwill | $37M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $373.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $210M |
| TOTAL ASSETS | $807M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $252M |
| Other Current Liabilities | $85M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $350M |
| Long-Term Debt | $128M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $134M |
| TOTAL LIABILITIES | $484M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $568M |
| Retained Earnings | -$226M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $323M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $323M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $807M |
| Total Debt | $129M |
| Net Debt | -$31M |