| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $327M | $315M | $286M | 4.0% | 14.6% |
| Op. Income | $2M | -$5M | -$3M | 131.9% | 150.0% |
| Gross Margin | 15.1% | 12.8% | 12.3% | 2.3pp | 2.8pp |
| Net Margin | 0.4% | -1.9% | -1.4% | 2.3pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-0.14 | $-0.10 | 123.8% | 134.3% |
| Free Cash Flow | $13M | $4M | $7M | 236.6% | 91.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $327M |
| Cost of Revenue | $278M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $326M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$282.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $39.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $327M |
| Cost of Revenue | $278M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $326M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$282.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $39.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$135.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$26M |
| Sales/Maturities of Investments | $26M |
| Other Investing Activities | $490.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$338.0K |
| Common Stock Repurchased | $588.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $137M |
| Short-Term Investments | $156M |
| Net Receivables | $290M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $600M |
| PP&E (Net) | $103M |
| Goodwill | $45M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $217M |
| TOTAL ASSETS | $816M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $260M |
| Other Current Liabilities | $57M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $362M |
| Long-Term Debt | $128M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $134M |
| TOTAL LIABILITIES | $496M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $561M |
| Retained Earnings | -$228M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $320M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $320M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $816M |
| Total Debt | $129M |
| Net Debt | -$9M |