| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $286M | $271M | $234M | 5.7% | 22.3% |
| Op. Income | -$3M | -$13M | -$12M | 73.3% | 70.7% |
| Gross Margin | 12.3% | 10.9% | 12.9% | 1.5pp | -0.5pp |
| Net Margin | -1.4% | -5.1% | -5.5% | 3.7pp | 4.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.33 | $-0.32 | 70.5% | 69.6% |
| Free Cash Flow | $7M | -$8M | -$6M | 186.1% | 209.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $286M |
| Cost of Revenue | $251M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $289M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$588.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$43.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$549.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | $837.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$422.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $150M |
| Short-Term Investments | $116M |
| Net Receivables | $278M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $561M |
| PP&E (Net) | $101M |
| Goodwill | $42M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $211M |
| TOTAL ASSETS | $772M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $247M |
| Other Current Liabilities | $61M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $348M |
| Long-Term Debt | $128M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $135M |
| TOTAL LIABILITIES | $483M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $527M |
| Retained Earnings | -$214M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $289M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $289M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $772M |
| Total Debt | $129M |
| Net Debt | -$21M |