| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | — | $905M | — | 22.5% |
| Op. Income | -$41M | — | -$43M | — | 5.4% |
| Gross Margin | 11.8% | — | 13.5% | — | -1.7pp |
| Net Margin | -4.0% | — | -4.9% | — | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.08 | — | $-1.10 | — | 1.8% |
| Free Cash Flow | $358.0K | — | -$25M | — | 101.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $978M |
| GROSS PROFIT | $131M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $60M |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $90M |
| Operating Expenses | $172M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | -$41M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$45M |
| Income Tax Expense | -$342.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$45M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | -$20M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$45M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $33M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$166M |
| Sales/Maturities of Investments | $190M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $58M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $59M |
| FREE CASH FLOW | $358.0K |
| Net Change in Cash | $86M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148M |
| Short-Term Investments | $130M |
| Net Receivables | $268M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $562M |
| PP&E (Net) | $104M |
| Goodwill | $44M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $221M |
| TOTAL ASSETS | $783M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $235M |
| Other Current Liabilities | $63M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $344M |
| Long-Term Debt | $128M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $135M |
| TOTAL LIABILITIES | $479M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $536M |
| Retained Earnings | -$216M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | $403.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $304M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $304M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $783M |
| Total Debt | $129M |
| Net Debt | -$19M |