| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | $61M | $53M | 2.4% | 16.3% |
| Op. Income | $19M | $22M | $26M | -11.9% | -25.3% |
| Gross Margin | 75.2% | 81.0% | 97.1% | -5.8pp | -21.9pp |
| Net Margin | 23.6% | 27.0% | 36.2% | -3.4pp | -12.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.77 | $0.86 | $1.01 | -10.5% | -23.8% |
| Free Cash Flow | $11M | $15M | $22M | -24.3% | -50.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $586.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $58M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $586.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $58M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $147.0K |
| Other Non-Cash Items | $562.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$815.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | -$73M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$66M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$42M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$96M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $46M |
| Short-Term Investments | $450M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $496M |
| PP&E (Net) | $74M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $565M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.6B |
| TOTAL ASSETS | $6.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $103M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.3B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $93M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.4B |
| Common Stock | $20M |
| Additional Paid-In Capital | $257M |
| Retained Earnings | $422M |
| Treasury Stock | -$44M |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $624M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $624M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.1B |
| Total Debt | $149M |
| Net Debt | $103M |