| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $61M | $59M | $49M | 3.5% | 23.6% |
| Op. Income | $22M | $24M | $23M | -7.7% | -7.0% |
| Gross Margin | 81.0% | 87.6% | 98.7% | -6.6pp | -17.7pp |
| Net Margin | 27.0% | 30.3% | 36.4% | -3.3pp | -9.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | $0.93 | $0.93 | -7.5% | -7.5% |
| Free Cash Flow | $15M | $18M | $21M | -18.9% | -31.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $518.0K |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $518.0K |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $149.0K |
| Other Non-Cash Items | $20.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $20M |
| Other Investing Activities | -$87M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$68M |
| Net Debt Issuance | -$21M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | $46M |
| NET CASH FROM FINANCING | $19M |
| FREE CASH FLOW | $15M |
| Net Change in Cash | -$34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $453M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $508M |
| PP&E (Net) | $75M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $645M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.6B |
| TOTAL ASSETS | $6.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $114M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.4B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.5B |
| Common Stock | $20M |
| Additional Paid-In Capital | $257M |
| Retained Earnings | $414M |
| Treasury Stock | -$44M |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $621M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $621M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.1B |
| Total Debt | $161M |
| Net Debt | $105M |