| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $4M | — | -14.2% |
| Op. Income | -$4M | — | -$67M | — | 94.3% |
| Gross Margin | 9.8% | — | -24.8% | — | 34.6pp |
| Net Margin | -228.4% | — | -1582.2% | — | 1353.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | — | $-0.69 | — | 88.0% |
| Free Cash Flow | $12M | — | $22M | — | -45.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $360.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $103.0K |
| Other Income/Expenses | $266.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | -$126.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $261.0K |
| Deferred Income Tax | -$314.0K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$402.0K |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $452.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $51M |
| Goodwill | $385.0K |
| Intangible Assets | $61.0K |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | -$13M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $64M |
| TOTAL ASSETS | $70M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $38.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $87.0K |
| Deferred Revenue NC | -$6M |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $406.0K |
| Additional Paid-In Capital | $136M |
| Retained Earnings | -$74M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $8.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $63M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $63M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $70M |
| Total Debt | $164.0K |
| Net Debt | -$3M |