| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $6M | — | -22.3% |
| Op. Income | -$67M | — | -$2M | — | -3265.4% |
| Gross Margin | -24.8% | — | 25.4% | — | -50.3pp |
| Net Margin | -1582.2% | — | -670.6% | — | -911.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.69 | — | $-0.47 | — | -46.8% |
| Free Cash Flow | $22M | — | $2M | — | 798.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $62M |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | -$67M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$890.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$68M |
| Income Tax Expense | -$309.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$68M |
| Net Income from Discontinued Ops | $5.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$68M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$68M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$67M |
| EBITDA | -$62M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$68M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $680.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $64M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$118.0K |
| Acquisitions (Net) | -$27M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$247.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$169.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $16.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $446.0K |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | -$7M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $64M |
| TOTAL ASSETS | $90M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $251.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | -$6M |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $20M |
| Common Stock | $405.0K |
| Additional Paid-In Capital | $135M |
| Retained Earnings | -$65M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $71M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $71M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $90M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | $9M |