| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | $5M | 1.9% | 7.9% |
| Op. Income | $1M | $1M | $1M | 4.6% | 13.4% |
| Gross Margin | 83.7% | 78.0% | 77.5% | 5.7pp | 6.1pp |
| Net Margin | 30.5% | 30.5% | 28.7% | -0.0pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $0.07 | $0.07 | 2.9% | 14.4% |
| Free Cash Flow | $2M | $2M | $2M | -18.5% | 11.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $844.9K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $292.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $347.4K |
| Interest Expense | $6.2K |
| Other Income/Expenses | $357.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $219.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $844.9K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $292.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $347.4K |
| Interest Expense | $6.2K |
| Other Income/Expenses | $357.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $219.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $307.4K |
| Stock-Based Compensation | $106.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $150.0K |
| Change in Working Capital | -$88.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$55.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $3.6K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52.2K |
| Net Debt Issuance | $2.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$435.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $701.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $286.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $763.6K |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $516.0K |
| Long-Term Investments | $108.1K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $52M |
| Account Payables | $265.1K |
| Short-Term Debt | $282.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $420.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $199.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $182.4K |
| Additional Paid-In Capital | $65M |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$27.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $52M |
| Total Debt | $545.1K |
| Net Debt | -$25M |