| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | — | $20M | — | 4.8% |
| Op. Income | $3M | — | $1M | — | 95.7% |
| Gross Margin | 62.4% | — | 60.9% | — | 1.5pp |
| Net Margin | 19.6% | — | 8.0% | — | 11.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | — | $0.08 | — | 124.4% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $4M | — | 43.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $237.3K |
| Interest Expense | $106.7K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $76.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $237.3K |
| Interest Expense | $106.7K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $76.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $336.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$53.1K |
| Change in Working Capital | -$104.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$318.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$171.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$318.9K |
| Net Debt Issuance | $419.2K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$586.4K |
| Other Financing Activities | $117.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $697.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $479.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $25M |
| TOTAL ASSETS | $55M |
| Account Payables | $467.2K |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $641.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $605.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $193.5K |
| Additional Paid-In Capital | $74M |
| Retained Earnings | -$29M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $55M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$17M |