| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | — | $21M | — | -5.3% |
| Op. Income | $1M | — | $4M | — | -63.0% |
| Gross Margin | 60.9% | — | 69.6% | — | -8.7pp |
| Net Margin | 8.0% | — | 18.4% | — | -10.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | — | $0.19 | — | -57.8% |
| Free Cash Flow | $4M | — | $3M | — | 13.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $224.9K |
| Interest Expense | $67.7K |
| Other Income/Expenses | $157.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $41.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $920.5K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $224.9K |
| Interest Expense | $67.7K |
| Other Income/Expenses | $157.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $41.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $920.5K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $884.6K |
| Stock-Based Compensation | $399.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $800.0K |
| Change in Working Capital | $518.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$650.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$650.4K |
| Net Debt Issuance | $814.2K |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $120.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $675.5K |
| Long-Term Investments | $838.7K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $99.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $53M |
| Account Payables | $407.5K |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $351.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $194.8K |
| Additional Paid-In Capital | $75M |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$194.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $53M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$13M |