| Metric | Q4 2018 | Q3 2018 | Q4 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $69M | $111M | $69M | -38.2% | 0.3% |
| Op. Income | -$15M | -$526.4K | -$32M | -2761.0% | 53.3% |
| Gross Margin | 57.3% | 51.3% | 50.0% | 6.0pp | 7.3pp |
| Net Margin | -13.7% | 4.0% | -39.3% | -17.8pp | 25.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.76 | $0.35 | $-2.09 | -316.3% | 63.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $69M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $31M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | -$73.8K |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $84M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $899.4K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$295.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $298.4K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $82M |
| Short-Term Investments | $125M |
| Net Receivables | $200M |
| Inventory | $40M |
| Other Current Assets | $235M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $644M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $61M |
| Long-Term Investments | $190M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $314M |
| TOTAL ASSETS | $958M |
| Account Payables | $202M |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $155M |
| Other Current Liabilities | $190M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $453M |
| Long-Term Debt | $656.0K |
| Deferred Revenue NC | -$656.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $459M |
| Common Stock | $36.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$831M |
| Treasury Stock | -$44M |
| Accum. Other Comp. Income | $41M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $489M |
| Minority Interest | $9M |
| TOTAL EQUITY | $499M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $958M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$52M |