| Metric | Q1 2019 | Q4 2018 | Q1 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $67M | $69M | $70M | -3.1% | -4.9% |
| Op. Income | -$26M | -$15M | -$18M | -75.1% | -49.0% |
| Gross Margin | 54.9% | 57.3% | 54.7% | -2.4pp | 0.3pp |
| Net Margin | -33.0% | -13.7% | -15.5% | -19.2pp | -17.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.78 | $-0.76 | $-0.85 | -134.9% | -110.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $32M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $39.1K |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $93M |
| OPERATING INCOME | -$26M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $994.6K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$22M |
| Income Tax Expense | -$76.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64M |
| Short-Term Investments | $163M |
| Net Receivables | $159M |
| Inventory | $37M |
| Other Current Assets | $266M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $652M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $56M |
| Long-Term Investments | $185M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $334M |
| TOTAL ASSETS | $987M |
| Account Payables | $219M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $147M |
| Other Current Liabilities | -$23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $488M |
| Long-Term Debt | $592.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $21M |
| TOTAL LIABILITIES | $509M |
| Common Stock | $36.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$853M |
| Treasury Stock | -$46M |
| Accum. Other Comp. Income | $41M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $468M |
| Minority Interest | $10M |
| TOTAL EQUITY | $478M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $987M |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | -$25M |