| Metric | Q2 2019 | Q1 2019 | Q2 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $67M | $77M | 13.9% | -0.9% |
| Op. Income | -$29M | -$26M | -$18M | -10.4% | -64.5% |
| Gross Margin | 44.8% | 54.9% | 47.7% | -10.1pp | -3.0pp |
| Net Margin | -32.3% | -33.0% | -15.2% | 0.7pp | -17.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.98 | $-1.78 | $-0.92 | -11.5% | -116.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $85.5K |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | -$107.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$29M |
| EBITDA | -$23M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $206M |
| Net Receivables | $165M |
| Inventory | $37M |
| Other Current Assets | $265M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $690M |
| PP&E (Net) | $56M |
| Goodwill | $26M |
| Intangible Assets | $51M |
| Long-Term Investments | $217M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $362M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $262M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $177M |
| Other Current Liabilities | -$26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $574M |
| Long-Term Debt | $870.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $593M |
| Common Stock | $36.3K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$877M |
| Treasury Stock | -$45M |
| Accum. Other Comp. Income | $42M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $447M |
| Minority Interest | $13M |
| TOTAL EQUITY | $459M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | -$14M |