| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | — | $516M | — | 116.3% |
| Op. Income | -$212M | — | -$69M | — | -207.6% |
| Gross Margin | 4.8% | — | 6.4% | — | -1.5pp |
| Net Margin | -19.1% | — | -12.7% | — | -6.4pp |
| EPS (Diluted) | $-25.70 | — | $-18.53 | — | -38.7% |
| Free Cash Flow | -$98M | — | -$47M | — | -108.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $44M |
| Selling & Marketing | $168M |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $225M |
| Other Expenses | -$194.7K |
| Operating Expenses | $266M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | -$212M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$214M |
| Income Tax Expense | -$86.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$214M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$213M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$214M |
| D&A | $13M |
| EBIT | -$213M |
| EBITDA | -$201M |
| EPS | -$26 |
| EPS Diluted | -$26 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$213M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$154.3K |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | $101M |
| OPERATING CASH FLOW | -$75M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | -$9M |
| Purchases of Investments | -$166M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | -$146M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$280M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $84M |
| NET CASH FROM FINANCING | $439M |
| FREE CASH FLOW | -$98M |
| Net Change in Cash | $94M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $307M |
| Short-Term Investments | $179M |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $49M |
| Other Current Assets | $284M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $808M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $20M |
| Intangible Assets | $104M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $95M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $240M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $112M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $179M |
| Other Current Liabilities | $391M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $553M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $562M |
| Common Stock | $26.5K |
| Additional Paid-In Capital | $800M |
| Retained Earnings | -$340M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $485M |
| Minority Interest | $2M |
| TOTAL EQUITY | $487M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$293M |