| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $80M | $76M | $61M | 5.3% | 31.7% |
| Op. Income | -$15M | -$33M | -$18M | 54.6% | 18.4% |
| Gross Margin | 18.8% | 18.5% | 18.3% | 0.3pp | 0.6pp |
| Net Margin | -21.1% | -39.4% | -9.0% | 18.3pp | -12.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.23 | $-0.41 | $-0.07 | 43.9% | -207.9% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$17M | -$12M | 44.5% | 18.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $65M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $99.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | -$1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$4.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$937.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $12.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $25M |
| Net Debt Issuance | -$63.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $104M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $59M |
| Tax Assets | $78.0K |
| Other Non-Current Assets | $479.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $126M |
| TOTAL ASSETS | $230M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $610.0K |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $34M |
| Long-Term Debt | $84M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $78.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $112M |
| TOTAL LIABILITIES | $145M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $196M |
| Retained Earnings | -$110M |
| Treasury Stock | -$894.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $85M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $85M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $230M |
| Total Debt | $116M |
| Net Debt | $87M |