| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $71M | $55M | 6.7% | 38.1% |
| Op. Income | -$33M | -$25M | -$18M | -31.1% | -77.9% |
| Gross Margin | 18.5% | 21.9% | 22.3% | -3.4pp | -3.8pp |
| Net Margin | -39.4% | -15.4% | 35.0% | -24.0pp | -74.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.41 | $-0.11 | $0.21 | -272.7% | -295.2% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$16M | -$18M | -8.1% | 3.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $62M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $109M |
| OPERATING INCOME | -$33M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | $44.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$26.0K |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | -$18.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $40M |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $119M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $59M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $527.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $116M |
| TOTAL ASSETS | $235M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $875.0K |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $82M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $82.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $106M |
| TOTAL LIABILITIES | $136M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $191M |
| Retained Earnings | -$93M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $98M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $98M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $235M |
| Total Debt | $110M |
| Net Debt | $95M |