| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $313M | $286M | $367M | 9.6% | -14.7% |
| Op. Income | $103M | $82M | $154M | 25.7% | -33.5% |
| Gross Margin | 36.2% | 32.3% | 52.0% | 3.9pp | -15.8pp |
| Net Margin | 35.7% | 28.5% | 39.9% | 7.2pp | -4.2pp |
| EPS (Diluted) | $3.23 | $2.35 | $4.25 | 37.4% | -24.0% |
| Free Cash Flow | $129M | $125M | $141M | 3.2% | -8.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $313M |
| Cost of Revenue | $200M |
| GROSS PROFIT | $113M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $211M |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $113M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $112M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $112M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $103M |
| EBITDA | $127M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $313M |
| Cost of Revenue | $200M |
| GROSS PROFIT | $113M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $211M |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $113M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $112M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $112M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $103M |
| EBITDA | $127M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $112M |
| Depreciation & Amortization | $25M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$19M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $133M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $24M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $19M |
| Net Debt Issuance | -$677.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $129M |
| Net Change in Cash | $164M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $392M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $195M |
| Inventory | $53M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $667M |
| PP&E (Net) | $1.2B |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $658.0K |
| Long-Term Investments | $16M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $56M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $47M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $168M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $195.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $55M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $224M |
| TOTAL LIABILITIES | $392M |
| Common Stock | $1.3B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $244M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $225M |
| Net Debt | -$167M |