| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $286M | $371M | $279M | -22.9% | 2.3% |
| Op. Income | $82M | $160M | $67M | -48.9% | 21.4% |
| Gross Margin | 32.3% | 46.3% | 27.5% | -14.0pp | 4.8pp |
| Net Margin | 28.5% | 40.8% | 24.4% | -12.3pp | 4.1pp |
| EPS (Diluted) | $2.35 | $4.38 | $1.98 | -46.3% | 18.7% |
| Free Cash Flow | $125M | $201M | $42M | -37.8% | 195.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $286M |
| Cost of Revenue | $194M |
| GROSS PROFIT | $92M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $204M |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $79M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | $81M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $81M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $81M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $85M |
| EBITDA | $110M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $286M |
| Cost of Revenue | $194M |
| GROSS PROFIT | $92M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $204M |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $79M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | $81M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $81M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $81M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $85M |
| EBITDA | $110M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $81M |
| Depreciation & Amortization | $25M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $17M |
| OPERATING CASH FLOW | $128M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$69M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | -$866.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$78M |
| FREE CASH FLOW | $125M |
| Net Change in Cash | $48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $227M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $175M |
| Inventory | $52M |
| Other Current Assets | $757.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $465M |
| PP&E (Net) | $1.3B |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $752.0K |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $130M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $219M |
| TOTAL LIABILITIES | $349M |
| Common Stock | $1.3B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $117M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $231M |
| Net Debt | $4M |