| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $20M | $11M | -41.6% | 8.2% |
| Op. Income | -$33M | -$30M | -$26M | -11.3% | -28.3% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 94.3% | 0.0pp | 5.7pp |
| Net Margin | -251.3% | -128.6% | -207.4% | -122.7pp | -43.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.24 | $-0.23 | -12.5% | -17.4% |
| Free Cash Flow | -$34M | -$24M | -$31M | -40.0% | -7.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | -$33M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$29M |
| Income Tax Expense | $54.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $622.0K |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | -$32M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$29M |
| Depreciation & Amortization | $622.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$245.0K |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$33M |
| Capital Expenditure | -$115.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $72M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $33M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $240M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $301M |
| PP&E (Net) | $49M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $52M |
| TOTAL ASSETS | $352M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $51M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86M |
| TOTAL LIABILITIES | $123M |
| Common Stock | $107.0K |
| Additional Paid-In Capital | $692M |
| Retained Earnings | -$464M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $750.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $229M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $229M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $352M |
| Total Debt | $38M |
| Net Debt | -$16M |