| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | $6M | $15M | 207.1% | 36.1% |
| Op. Income | -$30M | -$42M | -$23M | 30.1% | -27.1% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 89.7% | 0.0pp | 10.3pp |
| Net Margin | -128.6% | -585.9% | -141.9% | 457.3pp | 13.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.24 | $-0.35 | $-0.23 | 31.4% | -4.3% |
| Free Cash Flow | -$24M | -$38M | -$25M | 37.1% | 4.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $39M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | -$30M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | $65.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $632.0K |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $632.0K |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$236.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$24M |
| Capital Expenditure | -$320.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$49M |
| Sales/Maturities of Investments | $62M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52M |
| Short-Term Investments | $271M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $328M |
| PP&E (Net) | $50M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $53M |
| TOTAL ASSETS | $381M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $24M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $54M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $90M |
| TOTAL LIABILITIES | $134M |
| Common Stock | $107.0K |
| Additional Paid-In Capital | $683M |
| Retained Earnings | -$435M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$334.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $248M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $248M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $381M |
| Total Debt | $38M |
| Net Debt | -$14M |