| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $193M | $193M | — | 0.1% | — |
| Op. Income | -$589M | -$23M | — | -2463.4% | — |
| Gross Margin | -4.4% | 26.2% | — | -30.6pp | — |
| Net Margin | -311.8% | 28.4% | — | -340.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-11.30 | $1.14 | — | -1087.6% | — |
| Free Cash Flow | -$34M | -$62M | — | 45.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $202M |
| GROSS PROFIT | -$8M |
| R&D Expenses | $68.1K |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $73M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $482M |
| Operating Expenses | $581M |
| Cost & Expenses | $783M |
| OPERATING INCOME | -$589M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$582M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | -$577M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$603M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$603M |
| D&A | $51M |
| EBIT | -$560M |
| EBITDA | -$509M |
| EPS | -$11 |
| EPS Diluted | -$11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$603M |
| Depreciation & Amortization | $51M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$13M |
| Other Non-Cash Items | $558M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $940.6K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$117M |
| Common Stock Repurchased | $4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $202M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | $172M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $524M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $120M |
| Inventory | $310M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $757M |
| Goodwill | $3.3B |
| Intangible Assets | $1.6B |
| Long-Term Investments | $159M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $395.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.9B |
| TOTAL ASSETS | $6.9B |
| Account Payables | $86M |
| Short-Term Debt | $117M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $120M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $353M |
| Long-Term Debt | $655M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $248M |
| Other Non-Current Liabilities | $240.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $918M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $66.8K |
| Additional Paid-In Capital | $6.8B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5.5B |
| Minority Interest | $54M |
| TOTAL EQUITY | $5.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.9B |
| Total Debt | $786M |
| Net Debt | $262M |