| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $792M | — | $620M | — | 27.8% |
| Op. Income | -$769M | — | -$160M | — | -382.0% |
| Gross Margin | 18.6% | — | 24.0% | — | -5.4pp |
| Net Margin | -75.9% | — | -71.6% | — | -4.3pp |
| EPS (Diluted) | $-9.94 | — | $-13.61 | — | 27.0% |
| Free Cash Flow | -$266M | — | -$101M | — | -163.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $792M |
| Cost of Revenue | $645M |
| GROSS PROFIT | $147M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $66M |
| General & Administrative | $168M |
| SG&A Expenses | $233M |
| Other Expenses | $681M |
| Operating Expenses | $917M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | -$769M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $214M |
| INCOME BEFORE TAX | -$556M |
| Income Tax Expense | -$8M |
| Net Income from Continuing Ops | -$547M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$601M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$601M |
| D&A | $195M |
| EBIT | -$505M |
| EBITDA | -$311M |
| EPS | -$10 |
| EPS Diluted | -$10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$601M |
| Depreciation & Amortization | $195M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$35M |
| Other Non-Cash Items | $333M |
| Change in Working Capital | -$116M |
| OPERATING CASH FLOW | -$223M |
| Capital Expenditure | -$43M |
| Acquisitions (Net) | $16M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$150M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM FINANCING | $162M |
| FREE CASH FLOW | -$266M |
| Net Change in Cash | -$91M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $524M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $120M |
| Inventory | $310M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $757M |
| Goodwill | $3.3B |
| Intangible Assets | $1.6B |
| Long-Term Investments | $159M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $395.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.9B |
| TOTAL ASSETS | $6.9B |
| Account Payables | $86M |
| Short-Term Debt | $117M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $120M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $353M |
| Long-Term Debt | $655M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $248M |
| Other Non-Current Liabilities | $240.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $918M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $66.8K |
| Additional Paid-In Capital | $6.8B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5.5B |
| Minority Interest | $54M |
| TOTAL EQUITY | $5.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.9B |
| Total Debt | $786M |
| Net Debt | $262M |