| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $262M | $240M | $194M | 9.5% | 34.9% |
| Op. Income | -$57M | -$47M | -$70M | -21.5% | 19.1% |
| Gross Margin | 24.5% | 25.0% | 29.8% | -0.5pp | -5.3pp |
| Net Margin | -25.3% | -40.4% | -48.2% | 15.1pp | 22.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.95 | $-1.35 | $-1.48 | 30.0% | 36.1% |
| Free Cash Flow | -$48M | -$27M | $34M | -78.0% | -241.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $262M |
| Cost of Revenue | $198M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $75.8K |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $59M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $39M |
| Operating Expenses | $121M |
| Cost & Expenses | $319M |
| OPERATING INCOME | -$57M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$67M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | -$63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$66M |
| D&A | $43M |
| EBIT | -$55M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$66M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | -$40M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$112M |
| Purchases of Investments | $62M |
| Sales/Maturities of Investments | $168M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $109M |
| Net Debt Issuance | -$114M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$121.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$114M |
| FREE CASH FLOW | -$48M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $196M |
| Short-Term Investments | $158M |
| Net Receivables | $123M |
| Inventory | $342M |
| Other Current Assets | $51M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $869M |
| PP&E (Net) | $851M |
| Goodwill | $2.7B |
| Intangible Assets | $1.3B |
| Long-Term Investments | $118M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.0B |
| TOTAL ASSETS | $5.9B |
| Account Payables | $120M |
| Short-Term Debt | $226M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $170M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $535M |
| Long-Term Debt | $396M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $225M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $734M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $98.8K |
| Additional Paid-In Capital | $8.0B |
| Retained Earnings | -$3.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$52M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.6B |
| Minority Interest | $34M |
| TOTAL EQUITY | $4.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.9B |
| Total Debt | $717M |
| Net Debt | $521M |