| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $256M | $262M | $198M | -2.6% | 29.1% |
| Op. Income | -$111M | -$57M | -$1.6B | -97.1% | 93.2% |
| Gross Margin | 26.2% | 24.5% | -8.0% | 1.8pp | 34.3pp |
| Net Margin | -49.2% | -25.3% | -804.3% | -23.9pp | 755.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.63 | $-0.95 | $-25.90 | -71.8% | 93.7% |
| Free Cash Flow | -$35M | -$48M | -$26M | 27.4% | -33.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $256M |
| Cost of Revenue | $189M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $143.9K |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $54M |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | $95M |
| Operating Expenses | $178M |
| Cost & Expenses | $367M |
| OPERATING INCOME | -$111M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$35M |
| INCOME BEFORE TAX | -$146M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$142M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$126M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$126M |
| D&A | $45M |
| EBIT | -$135M |
| EBITDA | -$90M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$126M |
| Depreciation & Amortization | $45M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $93M |
| Change in Working Capital | -$29M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$105.4K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $53M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $39M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $199M |
| Short-Term Investments | $108M |
| Net Receivables | $122M |
| Inventory | $331M |
| Other Current Assets | $97M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $857M |
| PP&E (Net) | $809M |
| Goodwill | $2.7B |
| Intangible Assets | $1.3B |
| Long-Term Investments | $54M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.9B |
| TOTAL ASSETS | $5.7B |
| Account Payables | $122M |
| Short-Term Debt | $158M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $144M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $447M |
| Long-Term Debt | $397M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $219M |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $734M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $104.5K |
| Additional Paid-In Capital | $8.2B |
| Retained Earnings | -$3.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$59M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.6B |
| Minority Interest | -$21M |
| TOTAL EQUITY | $4.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.7B |
| Total Debt | $654M |
| Net Debt | $455M |