| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $211M | — | $86M | — | 145.9% |
| Op. Income | -$87M | — | -$6M | — | -1307.4% |
| Gross Margin | 30.3% | — | 29.7% | — | 0.6pp |
| Net Margin | -24.8% | — | -29.2% | — | 4.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.01 | — | $0.00 | — | -Infinity% |
| Free Cash Flow | -$138M | — | -$29M | — | -379.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $211M |
| Cost of Revenue | $147M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $986.3K |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $62M |
| SG&A Expenses | $78M |
| Other Expenses | $72M |
| Operating Expenses | $151M |
| Cost & Expenses | $298M |
| OPERATING INCOME | -$87M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $50M |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | -$43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$52M |
| D&A | $49M |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$52M |
| Depreciation & Amortization | $49M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$31M |
| Other Non-Cash Items | -$39M |
| Change in Working Capital | -$44M |
| OPERATING CASH FLOW | -$117M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $10M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$193.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | -$138M |
| Net Change in Cash | $234M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $473M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $125M |
| Inventory | $316M |
| Other Current Assets | $147M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $803M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5.4B |
| Long-Term Investments | $239M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $248.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.5B |
| TOTAL ASSETS | $7.5B |
| Account Payables | $78M |
| Short-Term Debt | $55M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $482M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $662M |
| Long-Term Debt | $976M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $301M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $57.8K |
| Additional Paid-In Capital | $6.0B |
| Retained Earnings | -$663M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $64M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5.4B |
| Minority Interest | $83M |
| TOTAL EQUITY | $5.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.5B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $625M |