| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $528.0K | $428.0K | $268.0K | 23.4% | 97.0% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$1M | -34.7% | -186.1% |
| Gross Margin | 23.7% | 16.4% | -12.3% | 7.3pp | 36.0pp |
| Net Margin | -571.6% | -523.1% | -408.2% | -48.5pp | -163.4pp |
| EPS (Diluted) | $-31.37 | $-23.05 | $-46.07 | -36.1% | 31.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$543.0K | 19.4% | -222.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $528.0K |
| Cost of Revenue | $403.0K |
| GROSS PROFIT | $125.0K |
| R&D Expenses | $497.0K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $42.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$31 |
| EPS Diluted | -$31 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $42.0K |
| Stock-Based Compensation | $112.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $15.0K |
| Net Receivables | $92.0K |
| Inventory | $833.0K |
| Other Current Assets | $86.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $620.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $34.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $654.0K |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $461.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $33M |
| Retained Earnings | -$25M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $631.0K |
| Net Debt | -$8M |