| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $428.0K | $366.0K | $323.0K | 16.9% | 32.5% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$1M | 2.2% | -112.0% |
| Gross Margin | 16.4% | -6.8% | 6.8% | 23.2pp | 9.5pp |
| Net Margin | -523.1% | -1017.5% | -419.8% | 494.4pp | -103.3pp |
| EPS (Diluted) | $-23.05 | $-55.72 | $-58.09 | 58.6% | 60.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$665.0K | 21.2% | -226.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $428.0K |
| Cost of Revenue | $358.0K |
| GROSS PROFIT | $70.0K |
| R&D Expenses | $401.0K |
| Selling & Marketing | $684.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $2.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$23 |
| EPS Diluted | -$23 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $42.0K |
| Stock-Based Compensation | $61.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5.0K |
| Change in Working Capital | -$36.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$6.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $117.0K |
| Inventory | $447.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $663.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $33.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $696.0K |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $625.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $504.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $33M |
| Retained Earnings | -$22M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $672.0K |
| Net Debt | -$10M |