| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $213M | $211M | $214M | 1.2% | -0.4% |
| Op. Income | $2M | $3M | -$9M | -30.2% | 124.9% |
| Gross Margin | 26.9% | 25.4% | 23.6% | 1.5pp | 3.3pp |
| Net Margin | -3.4% | -5.3% | -10.8% | 1.9pp | 7.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.61 | $-2.52 | $-5.25 | 36.1% | 69.3% |
| Free Cash Flow | $20M | $4M | $8M | 401.1% | 142.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $213M |
| Cost of Revenue | $156M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $55M |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $211M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $529.0K |
| Deferred Income Tax | -$430.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $18.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $173M |
| Inventory | $38M |
| Other Current Assets | $43M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $305M |
| PP&E (Net) | $153M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $59M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $223M |
| TOTAL ASSETS | $528M |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $171M |
| Long-Term Debt | $314M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $355M |
| TOTAL LIABILITIES | $527M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $460M |
| Retained Earnings | -$416M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$44M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $528M |
| Total Debt | $369M |
| Net Debt | $333M |