| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $211M | $229M | $207M | -7.8% | 2.0% |
| Op. Income | $3M | $11M | -$1M | -71.7% | 351.0% |
| Gross Margin | 25.4% | 27.8% | 25.5% | -2.4pp | -0.1pp |
| Net Margin | -5.3% | -1.2% | -5.9% | -4.1pp | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $-2.52 | $-0.63 | $-2.78 | -300.0% | 9.4% |
| Free Cash Flow | $4M | -$9M | -$812.0K | 143.0% | 582.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $211M |
| Cost of Revenue | $157M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $50M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $208M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $504.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $467.0K |
| Deferred Income Tax | -$209.0K |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$481.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $232M |
| Inventory | $40M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $315M |
| PP&E (Net) | $158M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $53M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $230M |
| TOTAL ASSETS | $545M |
| Account Payables | $43M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $175M |
| Long-Term Debt | $314M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $353M |
| TOTAL LIABILITIES | $527M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $460M |
| Retained Earnings | -$408M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $545M |
| Total Debt | $366M |
| Net Debt | $347M |