| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $239M | $202M | $222M | 18.4% | 8.1% |
| Op. Income | $5M | -$8M | -$11M | 159.3% | 142.6% |
| Gross Margin | 25.4% | 23.2% | 23.5% | 2.2pp | 1.9pp |
| Net Margin | -6.6% | -12.2% | -9.7% | 5.6pp | 3.2pp |
| EPS (Diluted) | $-3.61 | $-5.69 | $-4.99 | 36.6% | 27.7% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$20M | -$10M | 59.7% | 20.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $239M |
| Cost of Revenue | $179M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $56M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $235M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $245.0K |
| Deferred Income Tax | $767.0K |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $237M |
| Inventory | $38M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $327M |
| PP&E (Net) | $177M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $630.0K |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $260M |
| TOTAL ASSETS | $587M |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $63M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $159M |
| Long-Term Debt | $306M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $348M |
| TOTAL LIABILITIES | $507M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $458M |
| Retained Earnings | -$342M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$37M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $80M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $80M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $587M |
| Total Debt | $360M |
| Net Debt | $329M |