| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $202M | $211M | $189M | -4.3% | 7.0% |
| Op. Income | -$8M | -$5M | -$22M | -59.0% | 65.4% |
| Gross Margin | 23.2% | 24.8% | 21.8% | -1.5pp | 1.5pp |
| Net Margin | -12.2% | 69.6% | -17.2% | -81.8pp | 5.0pp |
| EPS (Diluted) | $-5.69 | $-13.15 | $-8.61 | 56.7% | 33.9% |
| Free Cash Flow | -$20M | -$15M | -$57M | -34.1% | 64.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $202M |
| Cost of Revenue | $155M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $55M |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $210M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | $859.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $382.0K |
| Deferred Income Tax | -$37.0K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $332.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$235.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $178M |
| Inventory | $38M |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $312M |
| PP&E (Net) | $182M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $72M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $264M |
| TOTAL ASSETS | $575M |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $283M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $433M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $48M |
| TOTAL LIABILITIES | $481M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $457M |
| Retained Earnings | -$326M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$38M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $94M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $94M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $575M |
| Total Debt | $341M |
| Net Debt | $309M |