| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $26M | $17M | -65.4% | -47.1% |
| Op. Income | -$2M | $730.0K | -$774.0K | -378.9% | -163.0% |
| Gross Margin | 29.3% | 29.5% | 14.4% | -0.3pp | 14.9pp |
| Net Margin | 287.8% | 1.7% | -9.4% | 286.1pp | 297.1pp |
| EPS (Diluted) | $6.20 | $0.11 | $-0.38 | 5536.4% | 1731.6% |
| Free Cash Flow | -$4M | $5M | $3M | -187.1% | -236.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $430.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $130.0K |
| Other Income/Expenses | $731.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $61.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $27M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $639.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $639.0K |
| Stock-Based Compensation | $104.0K |
| Deferred Income Tax | -$237.0K |
| Other Non-Cash Items | -$29M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$73.0K |
| Acquisitions (Net) | $21M |
| Purchases of Investments | -$271.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $9.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $21M |
| Net Debt Issuance | $424.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$54.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $37M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $38M |
| TOTAL ASSETS | $74M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $237.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $161M |
| Retained Earnings | -$107M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $67M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $67M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $74M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$20M |