| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $32M | $25M | -20.0% | 2.6% |
| Op. Income | $730.0K | $2M | -$3M | -65.9% | 128.6% |
| Gross Margin | 29.5% | 29.0% | 18.6% | 0.5pp | 10.9pp |
| Net Margin | 1.7% | 5.9% | -14.8% | -4.2pp | 16.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $0.46 | $-0.90 | -76.1% | 112.2% |
| Free Cash Flow | $5M | -$4M | -$1M | 215.3% | 598.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $430.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $730.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $27.0K |
| Other Income/Expenses | -$714.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $16.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $16.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $419.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $435.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$44.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | $630.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $430.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $730.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $27.0K |
| Other Income/Expenses | -$714.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $16.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $16.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $419.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $435.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$44.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | $630.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $435.0K |
| Depreciation & Amortization | $844.0K |
| Stock-Based Compensation | $102.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $325.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$136.0K |
| Acquisitions (Net) | $3.0K |
| Purchases of Investments | -$85.0K |
| Sales/Maturities of Investments | -$3.0K |
| Other Investing Activities | $3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$218.0K |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $989.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $37M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $70M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $176.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $257.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $28M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $161M |
| Retained Earnings | -$133M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $70M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $8M |