| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $9M | $114M | 73.8% | -87.0% |
| Op. Income | -$65M | -$68M | $43M | 3.9% | -251.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -489.2% | -572.6% | 27.3% | 83.4pp | -516.5pp |
| EPS (Diluted) | $-8.80 | $-5.90 | $5.10 | -49.2% | -272.5% |
| Free Cash Flow | -$73M | -$65M | $13M | -11.4% | -676.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $71M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $80M |
| OPERATING INCOME | -$65M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$70M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$72M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$61M |
| EBITDA | -$60M |
| EPS | -$9 |
| EPS Diluted | -$9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$72M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | -$72M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$126M |
| Sales/Maturities of Investments | $215M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $87M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$24.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24.0K |
| FREE CASH FLOW | -$73M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $190M |
| Short-Term Investments | $127M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $343M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44M |
| TOTAL ASSETS | $387M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $70M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $132M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $193M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $211M |
| TOTAL LIABILITIES | $343M |
| Common Stock | $83.0K |
| Additional Paid-In Capital | $831M |
| Retained Earnings | -$787M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $39.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $387M |
| Total Debt | $23M |
| Net Debt | -$167M |