| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $18M | $11M | -53.6% | -26.8% |
| Op. Income | -$25M | -$11M | -$15M | -134.0% | -68.1% |
| Gross Margin | -174.7% | -8.6% | -53.8% | -166.1pp | -120.8pp |
| Net Margin | -719.3% | 96.2% | -130.8% | -815.5pp | -588.5pp |
| EPS (Diluted) | $-16.10 | $4.50 | $-6.40 | -457.8% | -151.6% |
| Free Cash Flow | -$21M | -$21M | -$15M | 0.8% | -34.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | -$14M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | -$3M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$20M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $188.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$35M |
| INCOME BEFORE TAX | -$60M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$60M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$60M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$60M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$16 |
| EPS Diluted | -$16 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$60M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $37M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | $89.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $16M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $145M |
| FREE CASH FLOW | -$21M |
| Net Change in Cash | $142M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $206M |
| Short-Term Investments | $162M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $378M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $394M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $627.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $62M |
| Common Stock | $46.0K |
| Additional Paid-In Capital | $560M |
| Retained Earnings | -$228M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $129.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $332M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $332M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $394M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$182M |