| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $11M | $15M | -44.6% | -59.8% |
| Op. Income | -$39M | -$35M | -$19M | -11.7% | -105.9% |
| Gross Margin | -408.6% | -180.9% | -53.9% | -227.7pp | -354.7pp |
| Net Margin | -663.2% | -357.8% | -207.1% | -305.4pp | -456.1pp |
| EPS (Diluted) | $-8.40 | $-8.30 | $-6.60 | -1.2% | -27.3% |
| Free Cash Flow | -$37M | -$24M | -$33M | -52.6% | -12.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | -$24M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | -$30M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | -$39M |
| Interest Income | $116.0K |
| Interest Expense | $657.0K |
| Other Income/Expenses | $22.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$39M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$39M |
| EBITDA | -$38M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$39M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$35M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$11M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $33M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$404.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $760.0K |
| FREE CASH FLOW | -$37M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $180M |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $229M |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75M |
| TOTAL ASSETS | $304M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $147.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $45M |
| TOTAL LIABILITIES | $83M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $594M |
| Retained Earnings | -$373M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $220M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $220M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $304M |
| Total Debt | $58M |
| Net Debt | $29M |