| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $8M | $7M | 77.1% | 105.0% |
| Op. Income | -$19M | -$25M | -$19M | 23.5% | 0.9% |
| Gross Margin | -53.9% | -174.7% | -146.4% | 120.8pp | 92.4pp |
| Net Margin | -207.1% | -719.3% | -274.0% | 512.2pp | 66.9pp |
| EPS (Diluted) | $-6.60 | $-16.10 | $-8.40 | 59.0% | 21.4% |
| Free Cash Flow | -$33M | -$21M | -$19M | -60.0% | -68.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | -$8M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$23M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $197.0K |
| Interest Expense | $858.0K |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$30M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | -$30M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$165M |
| Sales/Maturities of Investments | $45M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$122M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$407.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | -$150M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $195M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$1 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $266M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $75M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $93M |
| TOTAL ASSETS | $359M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $51M |
| Common Stock | $46.0K |
| Additional Paid-In Capital | $566M |
| Retained Earnings | -$258M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $307M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $307M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $359M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$31M |