| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | $3M | 1.3% | 47.9% |
| Op. Income | -$30M | -$29M | -$27M | -2.3% | -10.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 77.0% | 63.7% | 23.0pp | 36.3pp |
| Net Margin | -540.0% | -531.9% | -741.9% | -8.2pp | 201.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.47 | $-0.46 | $-0.55 | -2.2% | 14.5% |
| Free Cash Flow | -$22M | -$18M | -$18M | -23.9% | -23.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | -$30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $540.0K |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $540.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $24.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$103.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$50M |
| Sales/Maturities of Investments | $20M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $503.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | -$43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $150M |
| Short-Term Investments | $89M |
| Net Receivables | $691.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $254M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $30M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $494.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $40M |
| TOTAL ASSETS | $293M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $32M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $8M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $61M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $712M |
| Retained Earnings | -$480M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $166.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $232M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $232M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $293M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$148M |