| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $4M | -$2M | 14.6% | 294.7% |
| Op. Income | -$29M | -$28M | -$33M | -3.4% | 11.8% |
| Gross Margin | 77.0% | 73.6% | 147.0% | 3.4pp | -70.0pp |
| Net Margin | -531.9% | -625.6% | 1235.6% | 93.7pp | -1767.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.46 | $-0.57 | $-0.69 | 19.3% | 33.3% |
| Free Cash Flow | -$18M | -$25M | -$23M | 28.7% | 22.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | -$562.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $548.0K |
| EBIT | -$29M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $548.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $273.0K |
| Change in Working Capital | -$30.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$46.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$88M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$88M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $766.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $121M |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $193M |
| Short-Term Investments | $89M |
| Net Receivables | $305.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $297M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $494.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $308M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $26M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $17M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $21M |
| TOTAL LIABILITIES | $65M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $697M |
| Retained Earnings | -$454M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $243M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $243M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $308M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$191M |