| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $494M | $490M | $148M | 0.8% | 233.8% |
| Op. Income | $309M | $306M | -$10M | 1.2% | 3173.1% |
| Gross Margin | 65.4% | 67.2% | 1.9% | -1.8pp | 63.5pp |
| Net Margin | 53.5% | 54.3% | -31.1% | -0.8pp | 84.6pp |
| EPS (Diluted) | $4.37 | $4.31 | $-0.83 | 1.4% | 626.5% |
| Free Cash Flow | $308M | $310M | $44M | -0.4% | 598.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $494M |
| Cost of Revenue | $171M |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | -$13M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $185M |
| OPERATING INCOME | $309M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$45M |
| INCOME BEFORE TAX | $264M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $264M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $264M |
| Net Income Deductions | -$20M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $284M |
| D&A | $51M |
| EBIT | $295M |
| EBITDA | $347M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $494M |
| Cost of Revenue | $171M |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | -$13M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $185M |
| OPERATING INCOME | $309M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$45M |
| INCOME BEFORE TAX | $264M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $264M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $264M |
| Net Income Deductions | -$20M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $284M |
| D&A | $51M |
| EBIT | $295M |
| EBITDA | $347M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $264M |
| Depreciation & Amortization | $51M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $316M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $493.0K |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$315M |
| Common Stock Repurchased | -$76M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$397M |
| FREE CASH FLOW | $308M |
| Net Change in Cash | -$91M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $377M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $277M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $687M |
| PP&E (Net) | $3.8B |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $75M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.9B |
| TOTAL ASSETS | $4.6B |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $473M |
| Long-Term Debt | $264M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $727.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.0B |
| Retained Earnings | $98M |
| Treasury Stock | -$642M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.6B |
| Total Debt | $1.9B |
| Net Debt | $1.6B |