| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $384M | $494M | $174M | -22.1% | 120.9% |
| Op. Income | $231M | $309M | -$47M | -25.2% | 593.8% |
| Gross Margin | 65.9% | 65.4% | 19.2% | 0.5pp | 46.8pp |
| Net Margin | 50.3% | 53.5% | -48.5% | -3.3pp | 98.8pp |
| EPS (Diluted) | $3.27 | $4.37 | $-1.52 | -25.2% | 315.1% |
| Free Cash Flow | $268M | $308M | -$9M | -13.1% | 3164.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $384M |
| Cost of Revenue | $131M |
| GROSS PROFIT | $254M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $153M |
| OPERATING INCOME | $231M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $193M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $193M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $193M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $193M |
| D&A | $50M |
| EBIT | $231M |
| EBITDA | $281M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $384M |
| Cost of Revenue | $131M |
| GROSS PROFIT | $254M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $153M |
| OPERATING INCOME | $231M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $193M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $193M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $193M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $193M |
| D&A | $50M |
| EBIT | $231M |
| EBITDA | $281M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $193M |
| Depreciation & Amortization | $50M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $28M |
| OPERATING CASH FLOW | $276M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $845.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $122M |
| Common Stock Repurchased | -$138M |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | $268M |
| Net Change in Cash | $236M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $613M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $234M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $864M |
| PP&E (Net) | $3.7B |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $783.0K |
| Tax Assets | -$783.0K |
| Other Non-Current Assets | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.8B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $69M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $509M |
| Long-Term Debt | $490M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $743.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.1B |
| Retained Earnings | $279M |
| Treasury Stock | -$780M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $2.1B |
| Net Debt | $1.4B |