| Metric | Q4 2013 | Q3 2013 | Q4 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | — | — | — |
| Op. Income | $325.5K | -$76.2K | — | 527.0% | — |
| EPS (Diluted) | $630.00 | $-330.00 | — | 290.9% | — |
| Free Cash Flow | -$144.4K | -$121.6K | — | -18.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$24.7K |
| General & Administrative | $15.0K |
| SG&A Expenses | -$9.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | -$9.6K |
| Cost & Expenses | -$9.6K |
| OPERATING INCOME | $325.5K |
| Interest Income | $13 |
| Interest Expense | $107.8K |
| Other Income/Expenses | $401.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $315.1K |
| Income Tax Expense | $124.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $315.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $315.1K |
| Net Income Deductions | -$5.5K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $320.6K |
| D&A | $68 |
| EBIT | $422.9K |
| EBITDA | $330.6K |
| EPS | $630 |
| EPS Diluted | $630 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $315.1K |
| Depreciation & Amortization | $68 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$441.7K |
| Change in Working Capital | -$17.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$144.4K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | -$2.2K |
| Other Investing Activities | -$33.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35.5K |
| Net Debt Issuance | $146.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $146.3K |
| FREE CASH FLOW | -$144.4K |
| Net Change in Cash | -$19.6K |