| Metric | Q3 2015 | Q2 2015 | Q3 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66.2K | $90.2K | $104.7K | -26.7% | -36.8% |
| Op. Income | -$76.1K | -$2.6K | -$24.4K | -2777.1% | -211.6% |
| Gross Margin | 50.0% | 96.2% | 91.7% | -46.2pp | -41.7pp |
| Net Margin | -41.2% | -30.5% | -25.4% | -10.7pp | -15.8pp |
| EPS (Diluted) | $-11.10 | $-11.90 | $-37.45 | 6.7% | 70.4% |
| Free Cash Flow | -$182.7K | -$99.7K | -$15.7K | -83.2% | -1061.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66.2K |
| Cost of Revenue | $33.1K |
| GROSS PROFIT | $33.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $109.2K |
| SG&A Expenses | $109.2K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $109.2K |
| Cost & Expenses | $142.3K |
| OPERATING INCOME | -$76.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10.9K |
| Other Income/Expenses | $25.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$50.4K |
| Income Tax Expense | -$23.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27.2K |
| D&A | $2.0K |
| EBIT | -$39.4K |
| EBITDA | -$75.6K |
| EPS | -$11 |
| EPS Diluted | -$11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27.2K |
| Depreciation & Amortization | $2.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$23.2K |
| Other Non-Cash Items | $10.9K |
| Change in Working Capital | -$46.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$122.9K |
| Capital Expenditure | -$59.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$59.8K |
| Net Debt Issuance | $182.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $182.7K |
| FREE CASH FLOW | -$182.7K |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $367.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $373.6K |
| PP&E (Net) | $96.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $79.4K |
| Other Non-Current Assets | $73.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $37.4K |
| Short-Term Debt | $210.2K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $437 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $415.4K |
| Long-Term Debt | $356.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $74.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $431.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $846.8K |
| Common Stock | $655.1K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $162.4K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $87.8K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $566.8K |
| Net Debt | $560.4K |