| Metric | Q2 2015 | Q1 2015 | Q2 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90.2K | $86.7K | $86.8K | 4.1% | 3.9% |
| Op. Income | -$2.6K | $13.1K | -$25.6K | -120.1% | 89.7% |
| Gross Margin | 96.2% | 86.0% | 96.6% | 10.2pp | -0.5pp |
| Net Margin | -30.5% | -888.3% | -34.2% | 857.8pp | 3.7pp |
| EPS (Diluted) | $-11.90 | $-1030.00 | $-60.00 | 98.8% | 80.2% |
| Free Cash Flow | -$99.7K | -$142.5K | -$44.6K | 30.0% | -123.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90.2K |
| Cost of Revenue | $3.4K |
| GROSS PROFIT | $86.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $89.4K |
| SG&A Expenses | $89.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $89.4K |
| Cost & Expenses | $92.9K |
| OPERATING INCOME | -$2.6K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.5K |
| Other Income/Expenses | -$26.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$29.1K |
| Income Tax Expense | -$1.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27.5K |
| D&A | $1.1K |
| EBIT | -$24.6K |
| EBITDA | -$1.6K |
| EPS | -$12 |
| EPS Diluted | -$12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27.5K |
| Depreciation & Amortization | $1.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1.6K |
| Other Non-Cash Items | $4.5K |
| Change in Working Capital | -$57.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$63.0K |
| Capital Expenditure | -$36.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36.8K |
| Net Debt Issuance | $90.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $90.7K |
| FREE CASH FLOW | -$99.7K |
| Net Change in Cash | -$9.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $461.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $468.3K |
| PP&E (Net) | $39.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $461.7K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $58.5K |
| Other Non-Current Assets | $46.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $59.8K |
| Short-Term Debt | $149.0K |
| Deferred Revenue | $2 |
| Other Current Liabilities | -$16 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $418.0K |
| Long-Term Debt | $243.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $75.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $319.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $737.4K |
| Common Stock | $681.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $197.1K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $91.3K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $392.4K |
| Net Debt | $385.7K |