| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $289M | $244M | $309M | 18.2% | -6.7% |
| Op. Income | -$4M | -$21M | -$2M | 79.0% | -185.0% |
| Gross Margin | 31.2% | 30.2% | 32.6% | 1.0pp | -1.4pp |
| Net Margin | -2.0% | -7.4% | -1.1% | 5.4pp | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.16 | $-0.48 | $-0.09 | 66.7% | -82.4% |
| Free Cash Flow | $14M | -$38M | -$51M | 137.3% | 128.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $289M |
| Cost of Revenue | $199M |
| GROSS PROFIT | $90M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $94M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $94M |
| Cost & Expenses | $293M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $659.0K |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $31.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$14M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$16.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $392.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $363M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $385M |
| PP&E (Net) | $507M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $297.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $517M |
| TOTAL ASSETS | $902M |
| Account Payables | $55M |
| Short-Term Debt | $131M |
| Deferred Revenue | $35M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $316M |
| Long-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $343M |
| TOTAL LIABILITIES | $659M |
| Common Stock | $378.0K |
| Additional Paid-In Capital | $84M |
| Retained Earnings | $158M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $243M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $243M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $902M |
| Total Debt | $523M |
| Net Debt | $521M |