| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.3B | — | $1.4B | — | -8.0% |
| Op. Income | -$13M | — | $58M | — | -122.2% |
| Gross Margin | 29.8% | — | 32.9% | — | -3.1pp |
| Net Margin | -2.3% | — | 2.9% | — | -5.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.77 | — | $1.00 | — | -177.0% |
| Free Cash Flow | -$28M | — | -$17M | — | -65.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $905M |
| GROSS PROFIT | $383M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $269M |
| SG&A Expenses | $269M |
| Other Expenses | $127M |
| Operating Expenses | $396M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$25M |
| INCOME BEFORE TAX | -$38M |
| Income Tax Expense | -$9M |
| Net Income from Continuing Ops | -$29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $39M |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$29M |
| Depreciation & Amortization | $56M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$10M |
| Other Non-Cash Items | -$60.0K |
| Change in Working Capital | $31M |
| OPERATING CASH FLOW | $52M |
| Capital Expenditure | -$80M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$80M |
| Net Debt Issuance | $39M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | $752.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $355M |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $380M |
| PP&E (Net) | $504M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $327.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $505.0K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $506M |
| TOTAL ASSETS | $886M |
| Account Payables | $56M |
| Short-Term Debt | $126M |
| Deferred Revenue | $38M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $315M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $307M |
| TOTAL LIABILITIES | $622M |
| Common Stock | $375.0K |
| Additional Paid-In Capital | $82M |
| Retained Earnings | $182M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $265M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $265M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $886M |
| Total Debt | $482M |
| Net Debt | $479M |